PXB15-48WD05/NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PXB15-48WD05/NT
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Height :
10.16mm
Feature :
Remote On/Off
Power (Watts) :
15W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PXB (15W)
Voltage - Input (Max) :
75V
Length :
50.8mm
Voltage - Output 2 :
-5V
Width :
25.4mm
Output Power :
15W
Output Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C With Derating
Current - Output (Max) :
1.5A 1.5A
Size / Dimension :
1.00Lx1.00W x 0.39 H 25.4mmx25.4mmx9.9mm
Control Features :
Enable, Active Low
Applications :
ITE (Commercial)
Type :
Isolated Module
Mount :
Through Hole
Voltage - Isolation :
1.6kV
Output Current :
1.5A
Power Rating :
15W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
6-DIP Module
Number of Outputs :
2
Nominal Input Voltage :
24V
Voltage - Output 1 :
5V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Min) :
18V
Current - Output 2 :
1.5A
Efficiency :
85%
Current - Output 1 :
1.5A