PXAS30KBBE,557
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PXAS30KBBE,557
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
80-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 80LQFP
Stock
188
In Stock :
188
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Height Seated (Max) :
1.6mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
yes
Speed :
30MHz
DMA Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Surface Mount :
yes
Bit Size :
16
JESD-609 Code :
e3
Data Converter :
A/D 8x8b
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
5V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Address Bus Width :
24
Peripherals :
PWM, WDT
External Data Bus Width :
16
ROM (words) :
0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
1K x 8
Terminal Position :
QUAD
Additional Feature :
CAN ALSO OPERATE AT 2.7V MINIMUM SUPPLY
Package / Case :
80-LQFP
HTS Code :
Program Memory Type :
ROMless
Packaging :
Tray
Series :
XA
Clock Frequency :
30MHz
Oscillator Type :
External
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
CPU Family :
XA
Power Supplies :
3/5V
Width :
12mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Published :
2000
Length :
12mm
Core Size :
16-Bit
PWM Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Terminal Finish :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
80
Number of Terminations :
80
Supply Current-Max :
80mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of I/O :
50
Base Part Number :
PXAS3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Datasheets
PXAS30KBBE,557
NXP Semiconductors PXAS30KBBE,557
ROMless 16-Bit Microcontroller XA Series PXAS3 5V 80-LQFP
PXAS30KBBE,557 Overview
The package is in 80-LQFP format. The MCU has 50 I/O ports. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of ROMless in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is 0°C~70°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the XA series of components. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 80 of terminations. A 16-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. PXAS3 serves as a base part number to find alternatives. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It consists of 80 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the XA family of processors. In terms of frequency, it operates at a 30MHz clock rate. In addition, there are several other features that can be found in the software, including CAN ALSO OPERATE AT 2.7V MINIMUM SUPPLY.