PX2AN1XX300PSCHX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PX2AN1XX300PSCHX
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Applications :
Industrial Automation
Termination :
Connector
Number of Pins :
3
Feature :
Temperature Compensated
Max Operating Temperature :
125°C
Max Supply Voltage :
30V
Operating Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Output Type :
Analog Current
Mount :
Stud
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Accuracy :
±0.25%
Voltage - Supply :
8V~30V
Package / Case :
Cylinder
Maximum Pressure :
1000PSI (6894.76kPa)
Output :
4 mA ~ 20 mA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pressure Type :
Sealed Gauge
Port Style :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PX2
Min Supply Voltage :
8V
Termination Style :
Connector
Port Size :
Male - 1/4 6.35mm NPT
Datasheets
PX2AN1XX300PSCHX
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN1XX300PSCHX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:3, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:Cylinder, Output:4 mA ~ 20 mA, PX2AN1XX300PSCHX pinout, PX2AN1XX300PSCHX datasheet PDF, PX2AN1XX300PSCHX amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN1XX300PSCHX ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AN1XX300PSCHX
PX2 Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Current -40°C~125°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.25% 4 mA ~ 20 mA 8V~30V Temperature Compensated
PX2AN1XX300PSCHX Overview
In order to make your life easier, a Cylinder package includes this transducer. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -40°C~125°C. Supply voltages as low as 8V~30V work well with the transducers. Temperatures of 125°C are the maximum operating temperatures of the transducers. It is impossible to operate the transducers below -40°C. 3 pins must be connected in order for the transducer to work properly. In the case of transducers, a maximum voltage of 30V can be applied without causing damage. Despite the fact that the transducers can operate at a minimum voltage of 8V, they are not recommended.
PX2AN1XX300PSCHX Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C~125°C
3 Pins