PX0410/12S/4045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PX0410/12S/4045
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Housing Color :
Black, Blue
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mains Connector Rating :
1A, 50VAC/DC
JESD-609 Code :
e4
Series :
Buccaneer® 400
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Shielding :
Unshielded
Feature :
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
12 (Power)
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Additional Feature :
STANDARD: VDE
Body Depth :
1.811 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Includes :
6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Cage Clamp, 1 Clamp Nut, 1 Gland, 1 O-Ring
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
Keyed
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Total Number of Contacts :
12
Reference Standard :
CSA; UL
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
PX0410/12S/4045
PX0410/12S/4045 Overview
PX0410/12S/4045 Features
Buccaneer® 400 series
PX0410/12S/4045 Applications
There are a lot of Bulgin
PX0410/12S/4045 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT