PWR5322W1501JE
Mfr.Part #
PWR5322W1501JE
Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 3W 5322
Resistance :
1.5 kOhms
Supplier Device Package :
Package / Case :
5322 J-Lead
Failure Rate :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.531 L x 0.217 W (13.50mm x 5.50mm)
Series :
PWR5322
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Current Sense, Pulse Withstanding
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.249 (6.33mm)
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
PWR5322W1501JE
Bourns, Inc. PWR5322W1501JE
PWR5322 Series, Wirewound, 1.5 kOhms, 3W, ±5%, -55°C ~ 155°C