PWR5322W1500JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR5322W1500JE
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
5322 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150 OHM 5% 3W 5322
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
J-Lead
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
5322 J-Lead
Depth :
5.5mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.532Lx0.217W 13.50mmx5.50mm
Composition :
Wirewound
Height :
6.1722mm
Published :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Power Rating :
3W
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Current Sense, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.243 6.16mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
150Ohm
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
PWR5322
Datasheets
PWR5322W1500JE
Bourns, Inc. PWR5322W1500JE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR5322 Series, Wirewound, 150Ohm, ±5%, -55°C~155°C