PWR4525WR750JE
Mfr.Part #
PWR4525WR750JE
Package / Case
4525 J-Lead
Description
RES 0.75 OHM 5% 2W 4525
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
5.0038mm
Max Power Dissipation :
2W
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
4525 J-Lead
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.449Lx0.252W 11.40mmx6.40mm
Voltage - Rated :
173V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
750mOhm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic
Contact Plating :
Tin
Published :
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
6.4mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Wirewound
Series :
PWR4525
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Datasheets
PWR4525WR750JE
Bourns, Inc. PWR4525WR750JE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR4525 Series, Wirewound, 750mOhm, ±5%, -55°C~275°C