PWR4412-2SCR0300F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR4412-2SCR0300F
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 0.03 OHM 1% 3W RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Base Part Number :
PWR4412
Height Seated (Max) :
1.000 25.40mm
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
3.18mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~270°C
Height :
25.4mm
Resistance :
30mOhm
Terminal Finish :
Tin
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
3W
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
4.8mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Series :
PWR4412-2S
Military Standard :
Not
Composition :
Metal Element
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.600Lx0.189W 15.24mmx4.80mm
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Threshold Voltage :
300mV
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Contact Plating :
Tin
Size Code :
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
15.24mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Construction :
Open Frame
Lead Diameter :
1.01 mm
Datasheets
PWR4412-2SCR0300F
Bourns, Inc. PWR4412-2SCR0300F
FIXED RESISTOR, 30mOhm, Metal Element,