PWR4412-2SBR0400F
Mfr.Part #
PWR4412-2SBR0400F
Package / Case
Radial
Description
RES 0.04 OHM 1% 1W RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
1W
Resistance :
40mOhm
Packaging :
Bulk
Series :
PWR4412-2S
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
7.62mm
Base Part Number :
PWR4412
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Published :
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.450Lx0.189W 11.43mmx4.80mm
Construction :
Open Frame
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
11.43mm
Composition :
Metal Element
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~270°C
Terminal Finish :
Tin
Depth :
4.8mm
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size Code :
Lead Length :
3.18mm
Datasheets
PWR4412-2SBR0400F
Bourns, Inc. PWR4412-2SBR0400F
Through Hole FIXED RESISTOR, 40mOhm, Metal Element,