PWR263S-35-R100FE
Mfr.Part #
PWR263S-35-R100FE
Description
RES 0.1 OHM 1% 35W D2PAK
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Height :
4.8768mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
100MOhm
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Series :
PWR263S-35
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
35W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Gull wing
Base Part Number :
PWR263S
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Surface Mount :
yes
Datasheets
PWR263S-35-R100FE
Bourns, Inc. PWR263S-35-R100FE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-35 Series, Thick Film, 100mOhm, ±1%, -55°C~155°C