PWR263S-35-8R00J
Mfr.Part #
PWR263S-35-8R00J
Description
POWER RESISTOR 5%
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Resistance :
8 Ohms
Application :
High Power
Height - Seated (Max) :
0.192" (4.88mm)
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
PWR263S-35
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
D2PAK
Package / Case :
Length :
10.4 mm
Power (Watts) :
35W
Bourns
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Technology :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Power Rating :
35 W
Brand :
Bourns
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Number of Terminations :
2
Width :
10.1 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Failure Rate :
Height :
4.5 mm
Product :
Thick Film Resistors SMD
Packaging :
Tube
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
PWR263S-35-8R00J
PWR263S-35 Series, Thick Film, 8 Ohms, 35W, ±5%, -55°C ~ 155°C