PWR263S-35-5R60JE
Mfr.Part #
PWR263S-35-5R60JE
Description
POWER RESISTOR 5%
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.1 mm
Brand :
Bourns
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Product :
Thick Film Resistors General Purpose
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
D2PAK
Voltage Rating :
250 V
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
35 W
Application :
High Power
Type :
High Power Resistor
Bourns
Height - Seated (Max) :
0.192" (4.88mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
PWR263S-35
Technology :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Height :
10.4 mm
Package / Case :
Width :
4.5 mm
Resistance :
5.6 Ohms
Power (Watts) :
35W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
PWR263S-35-5R60JE
PWR263S-35 Series, Thick Film, 5.6 Ohms, 35W, ±5%, -55°C ~ 155°C