PWR263S-35-47R0JE
Mfr.Part #
PWR263S-35-47R0JE
Description
RES SMD 47 OHM 5% 35W D2PAK
Power Rating :
35W
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Base Part Number :
PWR263S
Series :
PWR263S-35
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR
Resistance :
47Ohm
Size Code :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Power Dissipation :
35W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
Gull wing
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
250V
Height :
4.8768mm
Datasheets
PWR263S-35-47R0JE
Bourns, Inc. PWR263S-35-47R0JE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-35 Series, Thick Film, 47Ohm, ±5%, -55°C~155°C