PWR263S-35-47R0J
Mfr.Part #
PWR263S-35-47R0J
Description
RES SMD 47 OHM 5% 35W D2PAK
Stock
82
In Stock :
82
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Gull wing
Depth :
15.39mm
Package / Case :
Voltage - Rated :
250V
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
4140
Resistance :
47Ohm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
35W
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Base Part Number :
PWR263S
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
35W
Packaging :
Tube
Termination :
SMD/SMT
Height :
10.4mm
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
PWR263S-35-47R0J
Bourns, Inc. PWR263S-35-47R0J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-35 Series, Thick Film, 47Ohm, ±5%, -55°C~155°C