PWR263S-35-2R40J
Mfr.Part #
PWR263S-35-2R40J
Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 35W D2PAK
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
D2PAK
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Width :
10.3886mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
35W
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Height :
4.8768mm
Composition :
Thick Film
Length :
10.1092mm
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Series :
PWR263S-35
Base Part Number :
PWR263S
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
7 Weeks
Power (Watts) :
35W
Resistance :
2.4Ohms
Datasheets
PWR263S-35-2R40J
Bourns, Inc. PWR263S-35-2R40J
PWR263S-35 Series, Thick Film, 2.4Ohms, 35W, ±5%, -55°C~155°C