PWR263S-35-2R00FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR263S-35-2R00FE
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
POWER RESISTOR 1%
Stock
980
In Stock :
980
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
250 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
35 W
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Supplier Device Package :
D2PAK
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Resistance :
2 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.192" (4.88mm)
Type :
Power Resistors
Length :
10.1 mm
Series :
PWR263S-35
Tolerance :
±1%
Product Type :
Thick Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Brand :
Bourns
Application :
Automotive Grade
Size / Dimension :
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Power (Watts) :
35W
Package :
Digi-Reel?
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Bourns
Width :
4.5 mm
Product :
Thick Film Resistors General Purpose
Failure Rate :
Height :
10.4 mm
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
PWR263S-35-2R00FE
PWR263S-35 Series, Thick Film, 2 Ohms, 35W, ±1%, -55°C ~ 155°C