PWR263S-35-15R0J
Mfr.Part #
PWR263S-35-15R0J
Description
RES SMD 15 OHM 5% 35W D2PAK
Stock
50
In Stock :
50
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
250V
Resistance :
15Ohm
Published :
2011
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
35W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Base Part Number :
PWR263S
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
Gull wing
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
35W
Size Code :
4140
Voltage - Rated :
250V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
RECTANGULAR
Depth :
4.5mm
Height :
10.4mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tube
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Series :
PWR263S-35
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
PWR263S-35-15R0J
Bourns, Inc. PWR263S-35-15R0J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-35 Series, Thick Film, 15Ohm, ±5%, -55°C~155°C