PWR263S-20-R680F
Mfr.Part #
PWR263S-20-R680F
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
RES 0.68 OHM 1% 20W D2PAK
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Height :
4.8768mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Length :
10.1092mm
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tube
Published :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
20W
Supplier Device Package :
D2PAK
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
Resistance :
680mOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
PWR263S-20
Width :
10.3886mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Base Part Number :
PWR263S
Max Power Dissipation :
20W
Datasheets
PWR263S-20-R680F
Bourns, Inc. PWR263S-20-R680F
PWR263S-20 Series, Thick Film, 680mOhms, 20W, ±1%, -55°C~155°C