PWR263S-20-8202F
Mfr.Part #
PWR263S-20-8202F
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
RES SMD 82K OHM 1% 20W D2PAK
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
4.8768mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Terminal Shape :
Gull wing
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
82kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Series :
PWR263S-20
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Size Code :
Base Part Number :
PWR263S
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
20W
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
PWR263S-20-8202F
Bourns, Inc. PWR263S-20-8202F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-20 Series, Thick Film, 82kOhm, ±1%, -55°C~155°C