PWR263S-20-56R0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR263S-20-56R0J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
RES SMD 56 OHM 5% 20W D2PAK
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
56Ohm
Power Rating :
20W
Max Power Dissipation :
20W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
15.39mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED POWER IS DISSIPATED USING HEATSINK
Factory Lead Time :
6 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Height :
4.8768mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Base Part Number :
PWR263S
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated DC :
250V
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
PWR263S-20
Number of Pins :
3
Voltage - Rated :
250V
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Contact Plating :
Copper, Tin
ECCN Code :
EAR99
Published :
2009
Datasheets
PWR263S-20-56R0J
Bourns, Inc. PWR263S-20-56R0J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-20 Series, Thick Film, 56Ohm, ±5%, -55°C~155°C