PWR263S-20-40R0J
Mfr.Part #
PWR263S-20-40R0J
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
RES SMD 40 OHM 5% 20W D2PAK
Stock
217
In Stock :
217
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Series :
PWR263S-20
Published :
2012
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Resistance :
40Ohm
Base Part Number :
PWR263S
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
20W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
4140
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Height :
4.8768mm
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
PWR263S-20-40R0J
Bourns, Inc. PWR263S-20-40R0J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR263S-20 Series, Thick Film, 40Ohm, ±5%, -55°C~155°C