PWR263S-20-1R50F
Mfr.Part #
PWR263S-20-1R50F
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 20W D2PAK
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
PWR263S-20
Package / Case :
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
0.192 4.88mm
Voltage - Rated :
250V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
20W
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.5Ohm
Size / Dimension :
0.398Lx0.409W 10.10mmx10.40mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Height :
4.8768mm
Number of Terminations :
2
Published :
Depth :
15.39mm
Terminal Shape :
Gull wing
Voltage - Rated DC :
250V
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PWR263S
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
20W
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Contact Plating :
Copper, Tin
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Size Code :
Datasheets
PWR263S-20-1R50F
Bourns, Inc. PWR263S-20-1R50F
FIXED RESISTOR PWR263S-20 Series, Thick Film, 1.5Ohm, ±1%, -55°C~155°C