PWR2615WR027J
Mfr.Part #
PWR2615WR027J
Package / Case
2615 J-Lead
Description
RES 0.027 OHM 5% 1W 2615
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Series :
PWR2615
Published :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.142 3.60mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
1W
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2615 J-Lead
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Depth :
3.9mm
Resistance :
27mOhm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Height :
3.6068mm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
58V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
PWR2615WR027J
Bourns, Inc. PWR2615WR027J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR2615 Series, Wirewound, 27mOhm, ±5%, -55°C~275°C