PWR2615W2R00J
Mfr.Part #
PWR2615W2R00J
Package / Case
2615 J-Lead
Description
RES SMD 2 OHM 5% 1W 2615
Height :
3.6068mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
2Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Wirewound
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Series :
PWR2615
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.142 3.60mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2615 J-Lead
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Working Voltage :
58V
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
PWR2615W2R00J
Bourns, Inc. PWR2615W2R00J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR2615 Series, Wirewound, 2Ohm, ±5%, -55°C~275°C