PWR2615W2201JE
Mfr.Part #
PWR2615W2201JE
Package / Case
2615 J-Lead
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 2615
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2615 J-Lead
Max Power Dissipation :
1W
Termination :
SMD/SMT
Published :
Size / Dimension :
0.260Lx0.154W 6.60mmx3.90mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Height :
3.6068mm
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Voltage - Rated :
58V
Power Rating :
1W
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Depth :
3.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.142 3.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Series :
PWR2615
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
2.2kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PWR2615W2201JE
Bourns, Inc. PWR2615W2201JE
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR2615 Series, Wirewound, 2.2kOhm, ±5%, -55°C~275°C