PWR2615W1000FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR2615W1000FE
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
2615 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1% 1W 2615
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tube
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Working Voltage :
58V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Wirewound
Series :
PWR2615
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
1W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
2615 J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Resistance :
100Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W