PWR221T-30-1003F
Mfr.Part #
PWR221T-30-1003F
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
POWER RESISTOR 1%
Stock
434
In Stock :
434
Through Hole Resistors
Brand :
Bourns
Product Status :
Active
Power (Watts) :
30W
Termination Style :
Radial
Size / Dimension :
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Failure Rate :
Series :
PWR221T-30
Length :
10.41 mm
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tube
Qualification :
AEC-Q200
Lead Spacing :
5.08 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Thick Film Resistors - Through Hole
Lead Diameter :
0.72 mm
Width :
3.18 mm
Diameter :
Product :
Thick Film Resistors Leaded
Type :
Power Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Height :
16.26 mm
RoHS :
Details
Bourns
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
2 kV
Package :
Tube
Power Rating :
30 W
Technology :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Resistance :
100 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.760" (19.30mm)
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
TO-220
Datasheets
PWR221T-30-1003F
Bourns, Inc. PWR221T-30-1003F
100 kOhms, 30W, Thick Film,