PWR220T-35-4R00F
Mfr.Part #
PWR220T-35-4R00F
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
RES 4 OHM 1% 35W TO220-2
Stock
265
In Stock :
265
e3
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
2kV
Resistance :
4Ohm
Height :
14.605mm
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Construction :
RECTANGULAR
Base Part Number :
PWR220T
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
720 μm
Series :
PWR220T-35
Power Rating :
35W
Published :
2015
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
35W
Lead Pitch :
5.08mm
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Datasheets
PWR220T-35-4R00F
Bourns, Inc. PWR220T-35-4R00F
Through Hole FIXED RESISTOR, 4Ohm, Thick Film,