PWR220T-35-25R0F
Mfr.Part #
PWR220T-35-25R0F
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
RES 25 OHM 1% 35W TO220-2
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
720 μm
Series :
PWR220T-35
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Power Rating :
35W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Composition :
Thick Film
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Lead Pitch :
5.08mm
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
TO-220-2
Resistance :
25Ohms
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tube
Width :
4mm
Power (Watts) :
35W
Base Part Number :
PWR220T
Length :
10.1mm
Height :
14.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
2kV
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
PWR220T-35-25R0F
Bourns, Inc. PWR220T-35-25R0F
Through Hole 25Ohms, 35W, Thick Film,