PWR220T-20-50R0F
Mfr.Part #
PWR220T-20-50R0F
Package / Case
TO-220-2
Description
RES 50 OHM 1% 20W TO220-2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Pitch :
5.08mm
Height :
14.6mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
1.749988g
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
250V
Resistance :
50Ohm
Mount :
Through Hole
Published :
Voltage - Rated :
2kV
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
720 μm
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
14.6mm
Max Power Dissipation :
20W
Base Part Number :
PWR220T
Series :
PWR220T-20
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
REACH SVHC :
No SVHC
Threshold Voltage :
31.6V
Size / Dimension :
0.398Lx0.157W 10.10mmx4.00mm
Power Rating :
20W
Package / Case :
TO-220-2
Datasheets
PWR220T-20-50R0F
Bourns, Inc. PWR220T-20-50R0F
Through Hole FIXED RESISTOR, 50Ohm, Thick Film,