PWR2010WR150JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR2010WR150JE
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
2010 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.15 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Size / Dimension :
0.200 L x 0.100 W (5.08mm x 2.54mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Features :
Current Sense, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package / Case :
2010 J-Lead
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Resistance :
150 mOhms
Product Status :
Active
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Series :
PWR2010
Height - Seated (Max) :
0.148 (3.76mm)
Failure Rate :
Datasheets
PWR2010WR150JE
Bourns, Inc. PWR2010WR150JE
PWR2010 Series, Wirewound, 150 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C