PWR1913WR039FE
Mfr.Part #
PWR1913WR039FE
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/2W 1913
Chip Resistor - Surface Mount
Base Part Number :
PWR1913
Size / Dimension :
0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Resistance :
39mOhms
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~275°C
1 (Unlimited)
Length :
4.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.3mm
Max Operating Temperature :
275°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Voltage - Rated :
33V
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Height :
3.2004mm
Case Code (Imperial) :
Width :
3.3mm
Datasheets
PWR1913WR039FE
Bourns, Inc. PWR1913WR039FE
PWR1913 Series, Wirewound, 39mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~275°C