PWR1913WR030JE
Mfr.Part #
PWR1913WR030JE
Description
RES 0.03 OHM 5% 1/2W 1913
Voltage - Rated :
33V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Series :
PWR1913
Base Part Number :
PWR1913
Size / Dimension :
0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Depth :
3.3mm
Height :
3.2004mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Case Code (Metric) :
Resistance :
30mOhms
Max Operating Temperature :
275°C
Length :
4.8mm
SMD/SMT
Width :
3.302mm
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Datasheets
PWR1913WR030JE
Bourns, Inc. PWR1913WR030JE
PWR1913 Series, Wirewound, 30mOhms, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~275°C