PWR1913WR020F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR1913WR020F
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1913 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/2W 1913
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Height :
2.8mm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Voltage - Rated :
33V
Depth :
3.3mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
15 Weeks
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Published :
Case Code (Metric) :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
Contact Plating :
Tin
Composition :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Series :
PWR1913
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
20mOhm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Construction :
Epoxy Resin
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1913 J-Lead
Datasheets
PWR1913WR020F
Bourns, Inc. PWR1913WR020F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR1913 Series, Wirewound, 20mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~275°C