PWR163S-25-5R60F
Mfr.Part #
PWR163S-25-5R60F
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 25W DPAK
Stock
312
In Stock :
312
Power (Watts) :
25W
Series :
PWR163
Package / Case :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
25W
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
25W
Size / Dimension :
0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
Number of Terminations :
2
Height :
2.794mm
Published :
2012
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Thick Film
Width :
8.2296mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±1%
Resistance :
5.6Ohms
Length :
8.128mm
Depth :
7.24mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PWR163S-25-5R60F
Bourns, Inc. PWR163S-25-5R60F
PWR163 Series, Thick Film, 5.6Ohms, 25W, ±1%, -55°C~155°C