PWR163S-25-4700FE
Mfr.Part #
PWR163S-25-4700FE
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
RES 470 OHM 1% 25W D2PAK
Stock
910
In Stock :
910
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Composition :
Thick Film
Height :
8.2296mm
Size / Dimension :
0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Gull wing
Resistance :
470Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Series :
PWR163
Package / Case :
Packing Method :
TR
Power Rating :
25W
Operating Temperature :
-55°C~155°C