PWR163S-25-40R0FE
Mfr.Part #
PWR163S-25-40R0FE
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
RES SMD 40 OHM 1% 25W DPAK
Stock
905
In Stock :
905
Size / Dimension :
0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Base Part Number :
PWR163S
Published :
2015
Power (Watts) :
25W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm