PWR163S-25-3R00F
Mfr.Part #
PWR163S-25-3R00F
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
RES SMD 3 OHM 1% 25W DPAK
Stock
309
In Stock :
309
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
25W
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Solder
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
250V
Resistance :
3Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Shape :
Gull wing
Ratings :
AEC-Q200
Published :
2012
Packaging :
Tube
Power Rating :
25W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C