PWR163S-25-2702J
Mfr.Part #
PWR163S-25-2702J
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
POWER RESISTOR 5%
Package / Case :
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Power Rating :
25 W
Package :
Tube
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.125" (3.17mm)
Brand :
Bourns
Width :
8.13 mm
Subcategory :
Resistors
Resistance :
27 kOhms
Supplier Device Package :
D2PAK
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Length :
8.22 mm
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Failure Rate :
Product :
Thick Film Resistors SMD
Technology :
Thick Film
Height :
2.79 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
PWR163
Power (Watts) :
25W
Size / Dimension :
0.320" L x 0.285" W (8.13mm x 7.24mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Bourns
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminations :
2
Application :
High Power
Product Type :
Thick Film Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
PWR163S-25-2702J
PWR163 Series, Thick Film, 27 kOhms, 25W, ±5%, -55°C ~ 155°C