PWR163S-25-2700FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR163S-25-2700FE
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
RES 270 OHM 1% 25W D2PAK
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
Package / Case :
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
25W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Height :
8.2296mm
Series :
PWR163
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Resistance :
270Ohms
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
7 Weeks
Power (Watts) :
25W
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
D2PAK
Length :
8.128mm
Base Part Number :
PWR163S
Width :
2.794mm
Height Seated (Max) :
0.125 3.17mm
Datasheets
PWR163S-25-2700FE
Bourns, Inc. PWR163S-25-2700FE
PWR163 Series, Thick Film, 270Ohms, 25W, ±1%, -55°C~155°C