PWR163S-25-1000J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PWR163S-25-1000J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
POWER RESISTOR 5%
Stock
195
In Stock :
195
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.125" (3.17mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Brand :
Bourns
Application :
High Frequency
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
25W
Packaging :
Tube
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
Width :
8.13 mm
Package / Case :
Bourns
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Series :
PWR163
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
100 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
TO-263
Height :
2.79 mm
RoHS :
Details
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Length :
8.22 mm
Package :
Tube
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
25 W
Subcategory :
Resistors
Datasheets
PWR163S-25-1000J
PWR163 Series, Thick Film, 100 Ohms, 25W, ±5%, -55°C ~ 155°C