PV75W14-18S
- Mfr.Part #
- PV75W14-18S
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Shielding :
- Shielded
- Connector Type :
- Plug, Female Sockets
- Voltage Rating :
- Factory Lead Time :
- 2 Weeks
- Shell Size - Insert :
- Mounting Feature :
- Orientation :
- N (Normal)
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Package :
- Bulk
- Shell Finish :
- Olive Drab Cadmium
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Published :
- 2002
- Number of Positions :
- 18
- Packaging :
- Bulk
- Termination :
- Crimp
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Series :
- PV
- Base Product Number :
- PV75W
- Features :
- Product Status :
- Active
- Mount :
- Free Hanging
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Ingress Protection :
- Color :
- Olive Drab
- Primary Material :
- Metal
- Shell Size, MIL :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Operating Temperature :
- -55°C~200°C
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Datasheets
- PV75W14-18S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock