PV75L22-41P
- Mfr.Part #
- PV75L22-41P
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Ingress Protection :
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Connector Type :
- Plug, Male Pins
- Number of Contacts :
- 38
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Packaging :
- Bulk
- Features :
- Voltage Rating :
- Radiation Hardening :
- No
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Base Product Number :
- PV75L
- Product Status :
- Active
- Published :
- 2002
- Shell Size - Insert :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Color :
- Shielding :
- Shielded
- Series :
- PV
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Package :
- Bulk
- Number of Positions :
- 41
- Gender :
- Male
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Operating Temperature :
- -55°C~200°C
- Current Rating (Amps) :
- Mounting Feature :
- Primary Material :
- Metal
- Orientation :
- N (Normal)
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Termination :
- Crimp
- Shell Size, MIL :
- Datasheets
- PV75L22-41P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock