PV74W14-19S
Mfr.Part #
PV74W14-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Package :
Bulk
Length :
35.68mm
Mounting Type :
Panel Mount
Bayonet Lock
Color :
Olive Drab
Depth :
35.33mm
Plating :
Cadmium
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Features :
Termination :
Crimp
Shielding :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
PV74W
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Voltage Rating :
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
PV74W14-19S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock