PV74L22-41P
- Mfr.Part #
- PV74L22-41P
- Manufacturer
- ITT Cannon
- Description
- CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
- Manufacturer :
- ITT Cannon
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Published :
- 2002
- Package :
- Bulk
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Shell Size, MIL :
- Current Rating (Amps) :
- Number of Contacts :
- 38
- Packaging :
- Bulk
- Color :
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins
- Operating Temperature :
- -55°C~200°C
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Base Product Number :
- PV74L
- Shell Finish :
- Electroless Nickel
- Voltage Rating :
- Series :
- PV
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Crimp
- Mounting Feature :
- Bulkhead - Front Side Nut
- Fastening Type :
- Bayonet Lock
- Shell Size - Insert :
- Gender :
- FEMALE
- Primary Material :
- Metal
- Mount :
- Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
- Features :
- Ingress Protection :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 50.0μin 1.27μm
- Radiation Hardening :
- No
- Shielding :
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Orientation :
- N (Normal)
- Number of Positions :
- 41
- Datasheets
- PV74L22-41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock