PV74L14-19SL
Mfr.Part #
PV74L14-19SL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Includes :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
16 Weeks
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
Published :
Base Product Number :
PV74L
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size, MIL :
Datasheets
PV74L14-19SL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included PV
PV74L14-19SL Overview
PV74L14-19SL Features
PV series
PV74L14-19SL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV74L14-19SL Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT