PV71L12-10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV71L12-10P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Includes :
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Base Product Number :
PV71L
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
10
Contact Size :
20
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material Flammability Rating :
Package :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Features :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
PV71L12-10P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included PV
PV71L12-10PL Overview
PV71L12-10PL Features
PV series
PV71L12-10PL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV71L12-10PL Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER