PV70W22-21PL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV70W22-21PL
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Base Product Number :
PV70W
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
Features :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Package :
Bulk
Series :
PV
Published :
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Product Status :
Active
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
21
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Includes :
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
PV70W22-21PL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included PV
PV70W22-21PL Overview
PV70W22-21PL Features
PV series
PV70W22-21PL Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
PV70W22-21PL Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT