PV18-8F-MY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV18-8F-MY
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 RED
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Length :
23.622mm
Orientation :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Stud/Tab Size :
8 Stud
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Contact Plating :
Tin
Published :
Packaging :
Bulk
Tongue Inside Opening :
0.170 (4.32mm)
Weight :
1.065942kg
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Termination :
Crimp
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Wire Gauge :
18-22 AWG
Series :
Pan-Term®
Material - Insulation :
Vinyl
HTS Code :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
Insulation :
Insulated
Length - Overall :
0.930 23.62mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
8.1mm
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Mount :
Free Hanging
Width - Outer Edges :
0.320 8.13mm
Color :
Red
Terminal Type :
Standard
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)