PV18-6R-CY
Mfr.Part #
PV18-6R-CY
Description
CONN RING CIRC 18-22AWG #6 CRIMP
Product Category :
Ring Connectors
Length - Overall :
0.860 21.84mm
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Published :
Depth :
6.4mm
Length :
21.8mm
Thickness :
0.032 0.81mm
Feature :
Brazed Seam
Copper
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Stud/Tab Size :
6 Stud
Orientation :
Straight
Insulation Diameter :
0.150 (3.81mm)
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Plating :
Terminal Type :
Circular
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Gauge (Max) :
22 AWG